Dozór elektroniczny

Dozór elektroniczny

Dozór elektroniczny jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. Umożliwia on osobie skazanej odbycie kary w warunkach wolnościowych, w miejscu jej zamieszkania, przy zastosowaniu systemów elektronicznych, mających za zadanie ograniczyć skazanemu swobodę poruszania się oraz zmiany miejsca pobytu. 

Z wnioskiem o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może wystąpić: skazany, (zarówno ten, który jeszcze nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym, jak również ten, który już rozpoczął odbywanie kary w zakładzie karnym), obrońca skazanego, prokurator, sądowy kurator zawodowy, dyrektor zakładu karnego, gdy skazany przebywa w zakładzie karnym.

Skazany, by móc ubiegać się o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, musi spełnić łącznie następujące przesłanki:

1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;

2) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie osiągnie się celu kary;

3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;

Należy przyjąć, że miejsce stałego pobytu, o którym mowa (art. 43la § 1 pkt 3 k.k.w.), to miejscowość, w której skazany mieszka z zamiarem stałego pobytu, co odpowiada cywilistycznemu rozumieniu art. 25 k.c. (A.T. Olszewski, Zakaz zmiany miejsca pobytu…, s. 86)[1]

4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3;

Co ważne, nawet w sytuacji braku uzyskania zgody, o której mowa w art. 43h § 3, sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli wykonanie kary w tym systemie w sposób oczywisty nie wiąże się z nadmiernymi trudnościami dla osoby, która tej zgody nie wyraziła, i narusza jej prywatność jedynie w nieznacznym stopniu.

5) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.

Kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące, w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi.

Wniosku o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie może złożyć osoba:
– skazana w warunkach określonych w art. 64 § 2 Kodeksu karnego (recydywa wielokrotna).
– wobec której orzeczono karę aresztu lub zastępczą karę aresztu za wykroczenie,
– wobec której orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za wykroczenie skarbowe, karę porządkową lub środek przymusu skutkujący pozbawienie wolności
– skazana na karę aresztu wojskowego.

Właściwym do rozpoznania wniosku o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa.

Sąd penitencjarny wydaje postanowienie o udzieleniu bądź odmowie udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku.

Na postanowienie sądu penitencjarnego o odmowie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie do sądu odwoławczego.

W przypadku, gdy skazany nie otrzyma zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, może on złożyć ponowny wniosek w tej samej sprawie, przy czym, jeżeli zostanie on złożony przed upływem 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o odmowie udzielenia tego zezwolenia, wniosek ten sąd pozostawia bez rozpoznania.

Wniosek o zezwolenie na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego nie podlega opłacie

Ponadto, od 1 stycznia 2023 r. kompetencje do orzekania w przedmiocie udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przyznano również komisjom penitencjarnym (działającym w zakładzie karnym, w którym przebywa skazany).

Komisja penitencjarna może orzec o dozorze, jeżeli:

  • wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 4 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 k.k.;
  • skazany rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym;
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w SDE nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;
  • za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności;
  • skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
  • osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę na rozpoczęcie dozoru;
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1 k.k.w.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, to komisja penitencjarna jest organem wyłącznie  właściwym do orzekania w przedmiocie udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 Jeżeli jednak w chwili złożenia wniosku skazany nie rozpoczął jeszcze odbywania kary, w sprawach związanych z udzieleniem zezwolenia właściwy jest sąd penitencjarny.

Komisja penitencjarna wydaje decyzję w przedmiocie udzielenia skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o udzielenie zezwolenia.

Ponowny wniosek skazanego lub jego obrońcy o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, w tej samej sprawie, złożony przed upływem miesiąca od dnia wydania decyzji o odmowie udzielenia tego zezwolenia, pozostawia się bez rozpoznania.


[1]K. Dąbkiewicz, Kodeks karny wykonawczy. Komentarz, wyd. IV,  WKP 2018 – komentarz do art. 43la k.k.w.

Interesują Cię inne tematy? Zapraszam do śledzenia mojego bloga oraz sprawdzenia oferty. Potrzebujesz pomocy w tej dziedzinie? Napisz do mnie za pomocą formularza, a odpowiem najszybciej, jak to możliwe:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *